Funkční a efektivní kompletační sklady jsou jen ojediněle homogenními systémovými řešeními co se týče organizace, strategie a regálové techniky. Z ekonomického hlediska jsou tedy vždy cílem optimální smíšené způsoby skladování. Důležitým těžištěm je v tomto případě regálová technika, jejímž vhodným skombinováním lze výrazně zefektivnit pracovní procesy v kompletačním skladu.
Výběr a potažmo uplatnění konkrétních regálových systémů a disponibilní objemy jednotlivých položek kompletačních skladů závisí rozhodující měrou na odchozím množství položek za definovanou časovou jednotku. Směrodatný není zpravidla počet doplňovacích procedur, nýbrž obrat položky. Samozřejmě, že efektivní nejsou ani příliš malá disponibilní množství, protože by vedla k neobhajitelně vysoké frekvenci doplňování anebo by hodně narušovala průběh kompletace, neboť by chyběly položky v místě kompletace.
Systémová řešení
Výběr kombinovaných regálových systémů a jejich konkrétní uspořádání závisí na mnoha faktorech. Při koncepci skladu tak může hrát rozhodující roli rychlost kompletace, optimalizace cest, úspora místa anebo typ skladovaných položek. Vedlejším efektem investic do takových systémů jsou racionalizované podnikové procesy, úspora pracovní doby díky kratším přístupovým a dopravním časům, úspora plochy, zvýšení pracovních výkonů pracovníků, čili vyšší produktivita.
Firma BITO realizovala celou řadu takovýchto projektů, a získala si tím velmi dobré jméno.
Na přesném návrhu materiálových toků a následném vypracování ekonomického řešení pracují vždy specializované projektové týmy.
1. PŘÍKLAD
Jedná se o centrální distribuční mezisklad sestávající z kombinace automatizovaného skladu drobného zboží v zóně 1 a regálů na kusové zboží se spádovým systémem. Zásoby jsou do kompletačních zón (2+3) doplňovány permanentně počítačově řízeným regálovým obslužným zařízením. V zóně 2 se zkompletované zakázky hned balí do vícecestných přepravek a odesílají dále do expedice. V zóně 3 byla pod několikapodlažní regálovou sestavou zřízena pracovní plocha pro finální montáž. Skladovací plocha se tedy využívá hned třikrát.
2. PŘÍKLAD
Zboží ke kompletaci je do kompletační zóny (zóna 1) přiváděno ze dvou různých regálových systémů. V části skladu s výškovými paletovými regály (zóna 2) se položky skladují přechodně na paletách a podle potřeby dodávají do kompletační zóny. V automatickém skladu drobného zboží je uchovávána zásoba samostatných položek určená do spádového regálu na kusové zboží v kompletační zóně. Zboží je v kompletační zóně vychystáváno podle zakázky zákazníka. Zkompletované zakázky odjíždějí po dopravníku do expedice.
3. PŘÍKLAD
Velmi rozšířená je kombinace spádových regálů na kusové zboží s paletizovanou zásobou nebo se zásuvným paletovým regálem v horní části. Díky zásobě je k dispozici dostatečná rezerva, takže v kompletačních zónách nedochází k žádným prostojům. Cenově nejvýhodnější variantou je sklad s paletizovanou zásobou v horních úrovních zóny 1. Prostor nad spádovým regálem s kusovým zboží je však přesto z velké části nevyužitý. V případě zásuvného paletového regálu v zóně 2 je tento prostor naopak maximálně využitý. Rezervy je možno snadno znásobit.