Jaké mohou být negativní dopady nekvalitního řízení skladových zásob?
- Příliš vysoké náklady na skladování
- Vyprodání konkrétního zboží
- Neefektivní využití finančních prostředků pro nákup aktuálně nepotřebných zásob
- Ztráta (dlouhodobých) zákazníků
Právě k řízení skladových zásob je možné využít různé nástroje, které vám pomohou s jejich plánováním. Mezi takové nástroje zahrnujeme použití moderních skladových systémů (WMS), které napomáhají při efektivním třídění zásob, kvalitní analýze jejich stavu a plánování pro zavedení přínosných opatření.
V tomto článku se ale zaměříme na řízení zásob v kooperaci s dodavateli. Seznámíme se s pojmem „optimální velikost dávky“ a ukážeme si, jak vypočítat její hodnotu.
Co představuje optimální velikost dávky?
Jak už naznačuje název, jedná se optimální velikost objednávky u dodavatele, kterou objednat u vašeho dodavatele. Její hodnota se průběžně mění, jelikož je závislá na obrátce zásob, sezónních výkyvech, propagačních akcích a podobně. Plánujte proaktivně, evidujte a mějte přehled o svých zásobách. Před objednáním konkrétního produktu zkontrolujte také stav dalších produktů od daného dodavatele, a případně objednejte více typů. Ušetříte tak za náklady na dopravu, můžete dosáhnout na množstevní slevy apod.
Právě v tomto bodě je důležité zmínit další pojem - signální hladina zásob, která představuje hranici, kdy je potřeba produkt znovu objednat. Hodnotu signální hladiny zásob je důležité nastavit hned na začátku, abychom byli schopni včas doplnit výši zásob. Jakmile se u produktu dostanete na vykalkulovanou signální hladinu, znamená to impuls pro vytvoření nové objednávky na dodavatele daného produktu.
Výpočet optimální velikosti dávky
V závislosti na odvětví vašeho podnikání lze využít několik způsobů pro stanovení optimální dávky. Dnes se však zaměříme na výpočet, který je využitelný pro potřeby e-shopu. Pro tento výpočet budete potřebovat znát průměrný denní prodej a průměrnou dodací dobu daného objednávaného produktu od dodavatele.
a) Průměrný denní prodej
Pro výpočet průměrné hodnoty denního prodeje bude ideální vzít v úvahu minimálně 30 dnů ve srovnatelném období. Analyzujte vaše prodeje z minulosti a přihlédněte k jejich vývoji v rámci podobných akcí, např. Vánoce, výprodeje aj. Hodnota je vyčíslena v kusech.
Příklad: v rámci zvolených 30 dnů jste prodali 750 kusů konkrétního produktu, průměrný denní prodej tedy bude vycházet ze vzorce 750 ks/30 dnů = 25 ks.
b) Průměrná dodací doba
Jak už bylo zmíněno výše, průměrná dodací doba se počítá ve dnech. Jak ji ale vypočítat? Tady bude záležet, co si určíte jako konečnou pozici dodaného produktu. Dodací doba začíná momentem objednání produktu a může končit doručením produktu na sklad, případně na regálovou pozici ve fulfillment centru. Konec dodací doby záleží na vašich procesech a nutnosti se co nejvíce přiblížit vašim požadavkům.
Příklad: zvolený produkt jste objednali 1. dubna a je doručen 20. dubna na váš sklad. Průměrná dodací doba v tomto případě bude 20 dnů.
c) Optimální velikost dávky
Nyní se dostáváme k samotnému výpočtu optimální velikosti dávky. Níže uvedený jednoduchý vzorec pracuje se dříve zmíněnými proměnnými.
Optimální velikost dávky (ks) = Průměrný denní prodej (ks) x Průměrná dodací doba (dny)
Příklad: průměrný denní prodej našeho produktu (25 ks) vynásobíme průměrnou dodací dobou (20 dnů). Výsledek je v kusech (500 ks) a udává optimální výši objednávané dávky tohoto produktu.
Jak spolu souvisí Optimální velikost dávky a Signální hladina zásob?
I když jsme si vysvětlili oba pojmy, pojďme se ještě blíže podívat na jejich vzájemné fungování, abychom předešli jejich záměně. Optimální velikost dávky nám říká, kolik kusů zvoleného produktu ideálně objednat u dodavatele. Kdežto signální hladina zásob vám signalizuje, kdy tento produkt objednat, abychom se vyhnuli vyprodání zásob. Pro hlídání signálních hladin jednotlivých produktů můžete využít skladový systém, který neustále vyhodnocuje aktuální množství vašich zásob.
Níže zobrazený graf znázorňuje vztah mezi signální hladinou a optimální dávkou (předělám na jinou barvu)
V grafu je vyznačena i tzv. pojistná zásoba, která představuje záměrně vytvořenou zásobu pro pokrytí nečekaných výkyvům dodávek. Signální hladina tedy zahrnuje pojistnou zásobu a poptávku v průběhu dodací doby objednaného produktu od dodavatele.
Shrnutí výhod při práci s optimální velikostí dávky a signální hladinou zásob
Největší výhodou využití těchto ukazatelů při plánování zásob je zvýšení efektivity řízení zásob. Díky efektivnímu řízení zásob předejdete vyprodání zásob a optimalizujete náklady na logistiku a skladování. Detail nabízíme níže.
a) Vyprodání zásob
Efektivním řízením zásob předcházíte vyprodání vašich zásob, a tím zajišťujete spokojenost vašich zákazníků. V případě negativní zákaznické zkušenosti může dojít k odlivu zákazníků. Kvalitní skladové systémy vám pomohou nejen hlídat vaše zásoby, ale upozorňují také na dosažení signální hladiny zásob. Nebo jsou schopny i automaticky objednat produkty v optimální dávce od dodavatele.
b) Náklady na logistiku a skladování
Sledováním optimálních velikostí dávek a signálních hladin zásob optimalizujete řízení skladových zásob, a tedy i souvisejících logistických nákladů. Dané prostředky poté můžete využít v jiných oblastech vašeho podnikání.
c) Bezstarostné řízení zásob
Za použití skladového systému (WMS) bude řízení vašich zásob jednodušší. Ukazatele vám pomohou plánovat a zejména mít přehled, o tom, co a kdy doplnit. Přehledné a neustále dostupné informace o skladových zásobách vám pomohou v dalším rozhodování a růstu vašeho podnikání.
Závěrem lze říci, že pro efektivní řízení zásob je zásadní mít kvalitní přehled o stavu zásob. Díky hlídání výše uvedených ukazatelů budete mít přístup k aktuálním informacím, které vám umožní zvýšit kvalitu napříč všemi logistickými procesy.
Jak Vám můžeme pomoci?
Naši konzultanti Vám mohou toto téma více přiblížit, případně zdarma zpracovat návrh řešení. Neváhejte se proto na nás obrátit s dotazem.